Bajki i metafory

Jak odzwierciedlać przy pomocy metafor te sposoby myślenia, które chcemy, aby się zmieniły, dojrzały lub odeszły w przeszłość? Jak pokazać to, co w czyimś zachowaniu jest tak oczywiste, że aż niewidoczne? Jak ułożyć bajkę, aby była inspiracją do zmiany? - Zapraszamy na wyjątkowy kurs budowania metafor prowadzony przez Marka Rudzińskiego.

Opowiadamy bajki i metafory, aby lepiej nas zrozumiano, opowiadamy bajki, aby komuś coś pokazać, czegoś go nauczyć. Metafora i rozumowanie przez analogię pozwala skupić się umysłowi słuchacza na strukturze problemu, a nie na treści, która jest często tylko dekoracją zakrywającą istotę problemu. Zaabsorbowani treścią naszych problemów, nie zauważamy, że próbując po raz kolejnymi rozwiązać ten sam problem, wychodzimy dokładnie z tych samych założeń, które go stworzyły. Zmiana założeń wymaga złapania dystansu i spojrzenia na to, co robimy w nowy sposób. Metafora dzięki temu, że przenosi znane sytuacje, zachowania i dylematy w nowy kontekst pozwala zauważyć, jakie nasze strategie i przekonania są przyczyną problemu. Inspiruje poprzez swoją narrację do zmiany tych nieużytecznych wzorców, dając głębszy wgląd w siebie. W tym znaczeniu jest lustrem, które upraszcza pewne rzeczy i uwypukla inne po to, aby pomóc nam zmienić pewne nieużyteczne przekonania.

Amerykański antropolog kultury, Joseph Campbell poświęcił całe swoje życie, aby zbadać, jakie historie opowiadają sobie ludzie od początku świata. Badał wszystkie mity i religie, we wszystkich kulturach i społecznościach na Ziemi i odkrył, że struktura tych opowieści sprowadza się do jednej i tej samej historii: Podróży Bohatera. Ludzie od pierwszych zapisów na glinianych tabliczkach Babilonu, po ostatnie produkcje Hollywood opowiadają sobie tę samą historię. Bohater żyje w „wiosce”, gdzie wszystko jest znane i bezpieczne, jego życie toczy się według określonych reguł i zasad. Historia zaczyna się, gdy Bohater słyszy wołanie do zmiany. Może być to problem, który konfrontuje go z tym, jak żyje i gdzie jest. Może to być wizja, czegoś, za czym tęskni. Czy to wołanie jest na tyle silne, aby ruszył w podróż, dokonał zmiany? Jeżeli nawet wykonuje kilka kroków w stronę wyjścia z wioski i rusza w drogę ku wołaniu, wcześniej czy później dociera do progu – point of no return. To miejsce, gdzie, jeśli zrobi jeszcze jeden krok, nie będzie mógł już zawrócić, konfrontuje go z wolą zmiany. Często zawraca i ponosi konsekwencje tego wyboru. Jeśli jednak rusza dalej wykracza ze strefy komfortu, z tego, co znane i bezpieczne, mierzy się z nowym. Wychodzi na ziemię niczyją i tam mierzy się z demonami własnych przekonań. Jeżeli przedtem miał wątpliwości, obawiał się czegoś lub uważał, że nie jest kompetentny wystarczająco, aby sięgać po te marzenia, teraz świat podsuwa mu wiele okazji, aby zmierzył się z własnym myśleniem o sobie. Walcząc z demonami udowadnia sobie i światu, że dorósł do zmiany. Odrzuca stare sposoby myślenia o sobie i o świecie, które go ograniczały i trzymały w wiosce. Dokonuje przemiany. Przekraczając wiele barier realizuje swój cel i staje się nowym sobą. Kim jest teraz? Jaką wioskę teraz wybierze? Jaką rolę teraz chce pełnić? Powrót do wioski otwiera następną podróż w stronę zmiany.

Galeria

fotolia_37785143_subscription_monthly_m.jpg

Korzyści

To szkolenie jest dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć siebie i innych oraz pragną nauczyć się mówić jaśniej, choć nie wprost, dokonać zmian, które są ważnym wyzwaniem w Twoim życiu.

Jeżeli przywieziesz na ten warsztat swój problem, swoją historię prób rozwiązania go i porażek lub zbyt małych sukcesów, uczestnicy pod okiem prowadzącego pomogą Ci złapać dystans do tego, co robisz i odkryć strukturę problemu. Na tej podstawie ułożą i opowiedzą Ci dwie historie, specjalnie dla Ciebie, abyś zmierzył się z własnymi przekonaniami, które ograniczały do tej pory możliwość ruchu i rozwoju. Te dwie opowieści możesz nagrać i słuchać ich po warsztacie, aż Twój nieświadomy umysł odkryje sposób, w jaki są one dla Ciebie inspiracją do zmiany w realnym świecie.

„Był pewien człowiek, który mieszkał w głębi kontynentu i nigdy nie widział morza, chociaż wiele o nim słyszał. Ludzie, którzy byli nad morzem opowiadali mu niezwykłe historie o plaży, falach, słonej wodzie, ptakach i rybach. Człowiek ów miał, więc wiele informacji na ten temat, tym bardziej, że zaintrygowany niezwykłymi opowieściami przeczytał kilka książek, które dokładnie opisywały morze. Znał więc stopień zasolenia wody, większość gatunków ptaków i ryb, wiedział jak powstają fale, potrafił nawet wymienić wszystkie kolory morza o poranku, w dzień i wieczorem.
Pewnego dnia nadarzyła się okazja i człowiek ten skorzystał z niej - pojechał na własne oczy zobaczyć morze. Kiedy zbliżał się do plaży poczuł na policzku wiatr, który wiał od morza niosąc ze sobą silny, niezwykły zapach. Człowiek wciągnął ten zapach głęboko w płuca rozkoszując się jego świeżością. Ruszył szybciej i po chwili ujrzał niesamowity widok - Słońce zachodziło barwiąc purpurowo niebo i horyzont. Ogromna, falująca przestrzeń mieniła się tysiącem odcieni złota, szum fal miarowo, jak oddech, oddalał się i powracał. Podszedł tuż, tuż nad samą wodę, zanurzył w niej nogi i ręce, spróbował czy naprawdę jest słona ... i wtedy powiedział " Ach, TO jest morze !"
Jeśli chcesz się rozwijać i wzrastać - przyjedź.
Zanurz swoje nogi i ręce w morzu ...“

1500 PLN

Miejsce:

Sala Neuroedukacji, ul.Rynek 2, Lublin

Prowadzący

Marek Rudziński

Międzynarodowy trener grupowy, coach i konsultant biznesowy. W ciągu minionych 25 lat pracował z tysiącami osób oraz setkami organizacji w 20 krajach. Z własnej praktyki wie, co oznacza prowadzenie długofalowego biznesu. W Neuroedukacji pełni funkcję szefa sprzedaży oraz kieruje zespołem konsultantów i trenerów. Jego firma w roku 2016 będzie obchodziła 25-lecie istnienia. Współautor innowacyjnych programów szkoleniowych, w tym Sprzedaż Strategiczna Navigator, Akademia Zarządzania oraz MBA Essential. Współtwórca metody Generatywnego Coachingu Strukturalnego. Doradza zarządom polskich oraz międzynarodowych organizacji biznesowych w dziedzinie sprzedaży strategicznej. Jest zaufanym coachem i konsultantem dla wielu znamienitych managerów i sprzedawców. Prowadzi mediacje i negocjacje w imieniu międzynarodowych organizacji istniejących na polskim rynku.

Ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski na Wydziale Psychologii. Trener Neurolingwistycznego Programowania z 25 letnim doświadczeniem w uczeniu tej metody na poziomie Praktyk, Mistrz i Trener. Ukończył Instytut Terapii Gestalt oraz uczył się metod pracy terapeutycznej w tym: Brief Solution Oriented Therapy, Self- Relation Therapy, Transactional Analysys, Transformational Hypnosis. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim prowadził zajęcia z dynamiki grupowej. Jego uczniowie to aktualnie znamienici coache, trenerzy oraz właściciele firm szkoleniowych. Autor publikacji w piśmie Forbes, Gazecie Wyborczej oraz pismach branżowych IT. Uprawia nurkowanie oraz żeglarstwo. Fotografuje przyrodę i pejzaże.

Otwórz się na zmiany już dziś

ZAREZERWUJ MIEJSCE NA SZKOLENIU

ZAREZERWUJ MIEJSCE

NAJBLIŻSZE SZKOLENIA Z WYBRANEGO OBSZARU

obrazek od: 15 grudzień 2017
do: 16 grudzień 2017

Bajki i metafory

Jak odzwierciedlać przy pomocy metafor te sposoby myślenia, które chcemy, aby się zmieniły, dojrzały lub odeszły w przeszłość? Jak pokazać to, co w czyimś zachowaniu jest tak oczywiste, że aż niewidoczne? Jak ułożyć bajkę, aby była inspiracją do zmiany? - Zapraszamy na wyjątkowy kurs budowania metafor prowadzony przez Marka Rudzińskiego.

SZCZEGÓŁY SZKOLENIA

ZAPRASZAMY
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

info@neuroedukacja.pl
+48 660 764 211

Zapisz się do newsletter'a: